КОЛИ ПОЧИНАЄТЬСЯ ЖИТТЯ? (Правовий аспект)

  • Шановні колеги, після виступу Л. В. Мартиненко під час онлайн-конференції, що проходила минулої неділі, надійшло запитання від учасників заходу щодо визначення моменту початку життя людини − яким законом чи нормативно-правовим актом воно закріплене.

    Це питання дійсно варте особливої уваги, тож повернімося до нього ще раз.

    Лікарям-акушерам важливо знати, що МОМЕНТ ПОЧАТКУ ЖИТТЯ ЛЮДИНИ Є ЧИННИКОМ, ЩО ВПЛИВАЄ НА КВАЛІФІКАЦІЮ ЗЛОЧИННОГО ДІЯННЯ!

    На жаль, на законодавчому рівні момент початку життя не встановлений. Підходи до визначення моменту початку людського життя є різні. І в теорії КРИМІНАЛЬНОГО ПРАВА це питання належить до одного з найбільш дискусійних.

    Проте варто знати, що нині в теорії КРИМІНАЛЬНОГО ПРАВА ПІД ПОЧАТКОВИМ МОМЕНТОМ ЖИТТЯ ЛЮДИНИ РОЗУМІЮТЬ ПОЧАТОК ПОЛОГІВ! І НИНІ НА ПРАКТИЦІ ТАКИЙ ПІДХІД ПРЕВАЛЮЄ!

    В одному із закладів охорони здоров’я України мав місце наступний випадок. У стаціонарі при доношеній вагітності сталася антенатальна загибель плода. Невдовзі після констатації цього факту розпочалася пологова діяльність, відповідно, народилася мертва дитина. В історії пологів замість антенатальної описали інтранатальну загибель плода.

    Було відкрито кримінальне провадження за ч. 2 ст. 140 КРИМІНАЛЬНОГО КОДЕКСУ (КК) України, яка має дві частини. Ч. 1. ст. 140 КК звучить так: «Невиконання чи неналежне виконання медичним або фармацевтичним працівником своїх професійних обов’язків внаслідок недбалого чи несумлінного до них ставлення, якщо це спричинило тяжкі наслідки для хворого». Ч. 2. ст. 140 КК має ту саму назву з додаванням лише одного слова — НЕПОВНОЛІТНЬОГО хворого — і передбачає серйозніші санкції, ніж ч. 1. ст. 140.

    Новонароджений є неповнолітнім хворим. Тому, у разі настання тяжких наслідків для новонародженого, застосовується кваліфікація за ч. 2. ст. 140 КК України. Були прецеденти, коли до лікаря була застосована навіть кваліфікація за ст. 115 КК «Умисне вбивство» у випадку інтранатальної загибелі плода після штучної стимуляції початку пологової діяльності.

    Якщо дитина народилася живою, то кваліфікація за ч. 2. ст. 140 КК не викликає запитань. А от якщо дитина народилася мертвою, чи доречно її застосовувати? Чи можна вважати мертвонародженого неповнолітнім пацієнтом? Вочевидь, ч. 2. ст. 140 КК можна застосовувати від того моменту, коли розпочалося життя. А який момент розвитку людини варто вважати початком життя? Момент зачаття? Момент імплантації? Момент утворення нервової трубки? Момент появи серцебиття? Момент, коли плід сягає життєздатного віку? Момент народження?......

    Наказ МОЗ України № 179 від 29.03.2006 «Про затвердження Інструкції з визначення критеріїв перинатального періоду, живонародженості та мертвонародженості, Порядку реєстрації живонароджених і мертвонароджених» містить визначення живонародження, мертвонародження, ознак життя тощо.

    Але… ще раз, колеги… КРИМІНАЛЬНО-ПРАВОВА охорона життя людини розпочинається від моменту початку життя! А У КРИМІНАЛЬНОМУ ПРАВІ ПІД ПОЧАТКОВИМ МОМЕНТОМ ЖИТТЯ ЛЮДИНИ НИНІ РОЗУМІЮТЬ ПОЧАТОК ПОЛОГІВ!

    І САМЕ ТАКИЙ ПІДХІД ПРЕВАЛЮЄ НА ПРАКТИЦІ!

     

0 коментарів