"ЗАКРІПАЧЕННЯ" МЕДИКІВ КРАЇНИ В ЯСКРАВІЙ ОБГОРТЦІ "САМОВРЯДУВАННЯ"

 •  

  Шановні колеги, ми продовжуємо інформувати вас щодо того, як розгортаються події навколо скандального законопроекту 2445. 

  Депутати продовжують «протягувати» скандальний проект закону 2445 “Про професійне самоврядування медичних професій в Україні”. Згідно з даними офіційного сайту Комітету з питань освіти, науки та інновацій, розгляд цього законопроекту вчергове було заплановано на  10.03.2020.

  Нагадаємо, що даний законопроект передбачає створення «органу самоврядування» із безпрецедентним рівнем повноважень та контролю над медичною спільнотою, коли кожний фахівець буде змушений обов’язково стати членом цієї організації і сплачувати не малі членські внески, а також сприяє створенню безпрецедентних можливостей для корупційних схем.

  Про це неодноразово йшлося в аналітичних оглядах на сайті Української Медичної Спілки. Детальніше читайте тут http://ums.org.ua/samovryaduvannya-medychnyh-profesij-chy-kriposne-pravo-v-zakoni.html

  і тут http://ums.org.ua/novyj-zakonoproekt-pro-likarske-samovryaduvannya-ne-takyj-vzhe-j-novyj.html).

  Передбачається, що так званий «орган самоврядування» буде наділений частиною повноважень МОЗ України і деяких функцій КМ. У проекті закону не прописано багато надважливих процедур. Вказано, що згодом ці процедури будуть ухвалені статутом. Проте не прописано хто і яким чином буде приймати установчі документи. Це є головною небезпекою і «бомбою» сповільненої дії. При цьому чорним по білому прописано, що т. з. «орган самоврядування» має функціонувати поза впливом держави. Отже, про систему стримувань і противаг в діяльності такої «організації» не йдеться, бо усі функції зосереджено в одних «руках». Як це називається відомо – узурпація впливу, в даному випадку в системі охорони здоров’я!    

  Окрім того, згідно з висновками Головного науково-експертного управління Верховної Ради (ГНЕУ), законопроект суперечить Конституції України та низці Законів України (ЗУ), в т. ч. й ЗУ “Основи законодавства України про охорону здоров'я», зокрема й через це законопроект було відправлено на доопрацювання.

  ПОЗИЦІЯ УКРАЇНСЬКОЇ МЕДИЧНОЇ СПІЛКИ (УМС) чітка й однозначна:

  1. Створення в Україні дієвої системи самоврядування лікарів із прозорими повноваженнями, процедурами і системами відповідальності є необхідним

  2. Законопроект 2445 “Про професійне самоврядування медичних професій в Україні” не можна виносити в залу ВР для голосування, його не можна «покращити» чи переробити, його необхідно перекреслити і створити абсолютно новий.

  Втім, усвідомлюючи, що зацікавлені сторони лобіювання закону зупинити вкрай складно, УМС запропонувала свої зміни до його проекту, аби мінімізувати корупційні ризики створюваного т. з. «органу» самоврядування. Сімнадцять пропозицій від УМС було проголошено і обговорено 14 лютого 2020 року у Комітеті ВР з питань здоров’я нації, медичної допомоги та медичного страхування під час фінального засідання робочої групи, в роботі якої взяли участь представники УМС. Координатор засідання завірив усіх присутніх, що перед винесенням документу на обговорення депутатами в Комітетах, законопроект з усіма внесеними пропозиціями буде надіслано членам робочої групи для остаточного ознайомлення. Проте, обіцяти − не значить одружитися… та й хіба когось в Україні здивуєш недотриманням депутатського слова?

  Тож, вкотре наголошуємо, що УМС твердо відстоює ряд позицій, серед яких зокрема:

  • Орган самоврядування лікарів не може бути наділений безмежними повноваженнями
  • Органу самоврядування лікарів не може функціонувати поза впливом держави
  • Джерела фінансування Органу самоврядування лікарів мають бути чітко визначеними
  • Стягнення членських внесків з лікарів в умовах зменшення заробітних плат та скорочення ставок є недопустимим
  • Процедура створення Статуту має бути чітко виписана з передбаченням можливості його затвердження Кабінетом Міністрів чи реєстрації в Міністерстві юстиції
  • Український лікар не може бути примушений до вступу в будь-яке об’єднання громадян
  • Кожен лікар має право участі у голосуванні при виборі керівників органу самоврядування
  • Будь-яке рішення Органу самоврядування лікарів може бути оскаржене лікарем в судовому порядку
  • Відповідальність Органу самоврядування лікарів має бути чітко виписана так само як функції і права

  Необхідне широке прозоре публічне обговорення Законопроекту! Створення видимості залучення громадянського суспільства – недопустиме! Такі важливі документи, положення яких впливають на долю кожного медика, не повинні прийматися поспіхом!

  Головне запитання − НАВІЩО подібне самоврядування ПОТРІБНЕ окремому українському лікарю – залишається без відповіді!

  У пояснювальній записці до законопроекту депутати посилаються на європейський досвід, мовляв, ми зробимо так, як в Європі. Але ж положення законопроекту й приблизно не відповідають європейським реаліям, переконайтеся самі, ознайомившись із процедурами ліцензування та реєстрації лікарів в ЄС за посиланням https://z-l.com.ua/ua/newsid/2259

  Ми й надалі будемо стежити за ситуацією й інформувати вас, а також докладати усіх зусиль, аби лікарське самоврядування в Україні було цивізізованим і корисним для кожного медика.

   

   

   

0 коментарів