ПАЦІЄНТ МАЄ ПРАВО

  • Від 25 січня 2019 року розпочато кампанію «Пацієнт має право», про що повідомлено Міністерством охорони здоров’я України. Метою вказаного заходу є інформування пацієнтів про їх права щодо можливості і шляхів отримання медичної допомоги, а також паралельно з цим визначення їх обов’язків, оскільки без самостійного піклування про власне здоров’я, ефективність надання медичної допомоги досить низька. Так, при відсутності згоди пацієнта на оперативне втручання, проведення такого забороняється, лише як виняток у крайніх випадках.

    Права пацієнтів, поряд з обов’язками визначені у відповідних нормативно-правових актах, серед яких основний закон Конституція України, Закон України «Основи законодавства України про охорону здоров’я», Цивільний кодекс України. Так, правами та обов’язками пацієнта є: право на згоду щодо медичного втручання та право на відмову від медичного втручання; право на таємницю про стан здоров’я; на якісну медичну допомогу; на життя та повагу до гідності при наданні медичної допомоги; виконувати медичні приписи та правила внутрішнього трудового розпорядку закладу охорони здоров’я ін.

    Здавалось для чого лікарю ці відомості? Однак, не поодинокі випадки коли медичного працівника притягують до кримінальної відповідальності за неналежне виконання або ж не виконання професійних обов’язків, а все чому? У відповідності до прав пацієнта на медичного працівника покладено обов’язки. Так, пацієнт має право на таємницю про стан здоров’я, у свою чергу на медпрацівника покладено обов’язок збереження лікарської таємниці, при її незаконному розголошенні, тобто за відсутності згоди пацієнта на таке, медпрацівник може бути притягнутим до кримінальної відповідальності. Щодо обов’язку пацієнта схожа ситуація, лише з поправкою на те, що не виконання його пацієнтом, може бути підставою для звільнення медпрацівника від відповідальності.

    А тому, окрім власних повноважень, медпрацівник повинен знати і розуміти права та обов’язки пацієнта в першу чергу аби убезпечити себе.

     

0 коментарів